«

»

آبان ۱۷

دكتر شهرياري از نگاه ويژه دولت و مجلس به بودجه سلامت در كشور خبر داد

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهرن: رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در همايش ملي سلياك، با اشاره به اينكه دولت براي بيماران سلياكي بايد يارانه ويژه در نظر بگيرد، تاكيد كرد؛اختصاص بخشي از يارانه گندم به بيماران سلياكي ضروري است.

IMG_6663

همايش ملي يك روزه سلياك توسط پژوهشكده بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران و با همكاري انجمن حمايت از بيماران سلياكي و با حضور دكتر شهرياري، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، دكتر ملك زاده و دكتر ديناروند به ترتيب معاون تحقيقات و فن آوري و غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دكتر حافظي و دكتر انصاري اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران و جمع كثيري از اساتيد، دانشجويان و بيماران سلياكي روز پنج شنبه 16 آبان ماه 92 در سالن شهيد پيرويان بيمارستان شريعتي تهران برگزار شد.
دكتر حسينعلي شهرياري  رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، در اين همايش با اشاره به اينكه دولت براي گندم يارانه در نظر گرفته است؛ اظهار داشت: بيماران سلياكي به علت بيماري خود نمي توانند از نان كه توليد شده از آرد گندم است، استفاده كنند، كه دولت براي اين عزيزان بايد تدابير خاصي را اتخاذ كند.

وي با اشاره به اينكه در مجلس شوراي اسلامي پيگير اين موضوع خواهيم بود؛ يادآور شد: با توجه به اينكه دولت تدبير و اميد توجه ويژه اي به بخش سلامت دارد بدون شك اعتبارات خوبي براي اين بخش در مجلس در نظر گرفته خواهد شد.

دكتر شهرياري، تاكيد كرد: ازآنجايي كه افراد مبتلا به بيماري سلياك بايد ازرژيم غذايي فاقد گلوتن استفاده كنند، برنامه ريزي ها در كشور بايد به سمت توليد بيشتر محصولات فاقد گلوتن باشد و عرضه آن با دامنه وسيع تري انجام شود كه اين موضوع در مجلس پيگيري مي شود.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس، تاكيد كرد: بيماري سلياك كه يك نوع اختلال خود ايمني روده باريك با زمينه ژنتيكي (ارثي) است كه در اين بيماري گوارشي پرزهاي روده باريك آسيب مي بيند و در جذب مواد اختلال پيدا مي شود.

وي در ادامه تصريح كرد: سالانه هزاران ميليارد تومان براي برخي بيماري‌ها هزينه مي‌كنيم در صورتي كه نه كيفيت زندگي بيمار عوض مي‌شود و نه درمان، در حالي كه بيماران مبتلا به سلياك تنها با تهيه نان مخصوص كيفيت زندگي‌شان تغيير خواهد كرد.
دكتر شهرياري با تأكيد بر اينكه يارانه دارو هميشه بودجه قابل توجهي را در نظام سلامت به خود اختصاص مي‌دهد، تاكيد كرد: بايد در مجلس بودجه‌‌اي جداگانه به نام بيماري سلياك پيش‌بيني كنيم و سازمان غذا و دارو هم مي‌تواند در اين حوزه وارد ميدان شود و شركت‌هاي توليدكننده مواد غذايي را براي تهيه غذاهاي فاقد گلوتن راهنمايي و تشويق كند چرا كه غذاي مخصوص اين بيماران بايد با قيمتي ارزان‌تر و در دسترس همه توليد شود.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس بيمارستان شريعتي را يكي از مراكز معتبر علمي در سطح دانشگاه‌هاي علوم پزشكي خواند و گفت: همانطور كه بودجه‌اي را براي بخش پيوند مغز و استخوان در اين بيمارستان در نظر گرفتيم سعي مي‌كنيم مسئله دارو و غذاي بيماران سلياكي را هم پيگيري كنيم.
وي با اشاره به سخنان اخير، دكتر نوبخت و دكتر هاشمي؛ تاكيد كرد: با توجه به اينكه دولت توجه ويژه‌اي به سلامت دارد، بودجه سلامت در سالجاري صد در صد اختصاص داده مي شود اين در حالي است كه بودجه ساير وزارتخانه‌ها اينگونه نبوده است.
دكتر شهرياري در خاتمه، تصريح كرد: بايد بخشي از يارانه گندم را كه براي تمام مردم پرداخت مي‌شود به 3 ميليون نفري كه مواد غذايي فاقد گلوتن بايد مصرف كنند اختصاص دهيم.

منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات پزشکی درمانی تهران، خبرنگار: الهام علي ، عكس: ولي اللهي

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *