«

»

آذر ۱۱

تاثیر رژیم غذایی بدون گلوتن بر سلامت عملکرد سیستم ایمنی بدن

معمولا باکتری های (مفید) درون روده انسان یک رابطه هم زیستی با سیستم ایمنی بدن دارند. باکتری روده، به بهبود و گسترش سیستم ایمنی روده ، تحریک تولید آنتی بادی ها و به مبارزه با باکتری های مضر کمک می کند. یک سیستم ایمنی سالم تا حد زیادی به عملکرد باکتری های روده وابسته است. وقتی مشکلی در این رابطه ایجاد شود، سیستم ایمنی ممکن است که نتواند به درستی کارکند و در نتیجه بیماری های روده ای، زخم روده و حتی واکنش های حساسیتی نیز حاصل می شود.

برای بیماران مبتلا به سلیاک یا بیمارانی که به گلوتن حساسیت دارند، رابطه بین روده و سیستم ایمنی فرد دچار مشکل شده است. وقتی بیماران مبتلا به سلیاک غذا های حاوی گلوتن مصرف می کنند، سیستم ایمنی فرد با تخریب روده کوچک واکنش نشان می دهد، همین امر مانع توانایی جذب مواد مغذی می گردد. به همین علت، این افراد به راحتی دچار سوء تغذیه می شوند. برای بیمارانی با حساسیت گلوتن، عوارض مشابهی دیده می شود، اما روده آنها تخریب نمی شود.

رژیم غذایی بدون گلوتن برای بیماران مبتلا به سلیاک و بیمارانی که حساسیت به گلوتن دارند ضروری می باشد؛ در عین حال تحقیقات نشان داده است که این رژیم غذایی باعث کاهش تجمع باکتری های مفید در روده می گردد. این مسئله می تواند تاثیر مستقیم بر روی عملکرد معیوب سیستم ایمنی فرد بگذارد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف غلات بدون گلوتن کامل ( مانند برنج سبوس دار و …) می تواند مقدار باکتری های مفید روده را افزایش دهد. همچنین برخی از مواد غذایی که حاوی باکتری های مفید هستند در زیر آمده است که مصرف آنها به این بیماران توصیه می شود.

  • ماست تازه
  • سالاد کلم آلمانی
  • مارچوبه
  • کفیر
  • سیر
  • پیاز

منبع:www.glutenfree.com

ترجمه و تنظیم از بدون گلوتن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *